DRT UYDU’DA.. AZ SONRA..
**Bu serüven; “Yerel Dünya Televizyonu” ile başladı. “Nerede bir Denizlili var, DRT orada” parolası ile sürdü ve artık DRT’nin KJ’si; “DRT Denizli’yi, Denizli DRT’yi her yerde izliyor” oldu. 

**DRT UYDU’DA.. AZ SONRA..

**Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan “Uydu TV (U-TV)” Yayın Lisansı talebinde bulunan Denizli Radyo Televizyonu “DRT Denizli’nin” başvuru dosyası incelendi ve kanuna uygun bulunarak kabul edildi. 

**5 Mart 2013 tarihinde toplanan RTÜK Üst Kurulu; Denizli merkezli yayın yapan DRT Denizli’ye Uydu Yayın İzni Lisansı verilmesini kararlaştırdı. Denizli Radyo Televizyonu Karasal yayında, Kablo TV’de, internette ve  Uydu ortamında, “DRT Denizli” logosu ile yayın yapacak. 

**DRT Denizli artık, “Kanada’daki Nikferli Kilise işgalcisine, Avustralyalı ünlü pop yıldızı Delta Goodrem’in vokalisti Denizlili bayan şarkıcıya, Almanya ve Hollanda’daki Denizlili Belediye Başkan Yardımcılarına, Güney Afrika’daki döner zinciri sahibi Kızılcalı’ya, ABD’de John Lennon ödülünü alan Denizlili Yener Korkut’a sahip çıkan” bir kanal olacak. 

KÖŞE
MUSTAFA KAYA

DRT UYDU’DA, PEK YAKINDA

Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan “Uydu TV (U-TV)” Yayın Lisansı talebinde bulunan Denizli Radyo Televizyonu “DRT Denizli’nin” başvuru dosyası incelendi ve kanuna uygun bulunarak kabul edildi. 5 Mart 2013 tarihinde toplanan RTÜK Üst Kurulu; Denizli merkezli yayın yapan DRT Denizli’ye Uydu Yayın İzni Lisansı verilmesini kararlaştırdı. Denizli Radyo Televizyonu Karasal yayında, Kablo TV’de, internette ve  Uydu ortamında, “DRT Denizli” logosu ile yayın yapacak. 

Denizli’nin nabzını ve gündemini elinde tutan DRT, karasal, kablo ve internet yayınlarının ardından şimdi de “uydu yayını” ile Denizli’nin en önemli yerel televizyonu olma özelliğini sürdürecek. DRT Denizli uydu ortamına da hızlı girecek ve yine fark yaratacak. Saat başı güncel ve sıcak haber, canlı bağlantılar, son dakika gelişmeleri, naklen yayınlar, her ortamdan 3G bağlantıları, tartışma ve yorum programlarıyla Denizli gündemine damgasını vuran DRT Denizli, yeni dönemde de bu iddiasını sürdürecek, Denizli’yi tüm Türkiye ve dünyaya tanıtacak ve anlatacak. 

NEREDE BİR DENİZLİLİ VAR DRT ORADA 

Burada biraz da DRT Denizli Televizyon Kanalı’nın yayıncılık serüvenini ve bundan sonra izlenecek süreci anlatalım istedik. “Yerel bir kanal da olsanız çağın gerektirdiği teknolojik gelişmelere ve yöntemlere uymak ve uyum göstermek gerekiyor. Denizli’nin ve Türkiye ile Dünyanın dört bir yanında yaşayan Denizli insanının ihtiyacı olan ‘memleketten haberler’ talebini karşılamak gerekiyordu. Zaten bizim çıkış sloganlarımızdan biri ‘yerel dünya televizyonu’ idi. Ayrıca habercilikte olan iddiamızı; ‘nerede bir Denizlili var, DRT Haber orada’ parolası ile ortaya koyuyorduk. Uyduda bir DRT Denizli ile bu iddiamızı tam anlamıyla gerçekleştirmiş, hayata geçirmiş olacağız. Türkiye’nin ve dünyanın neresinde bir Denizlili varsa artık biz de orada olacağız. Kısacası yine; ‘DRT Denizli’yi, Denizli DRT’yi izlemeye devam edecek. Hem de hakkını vererek.” 

HER DENİZLİLİ ARTIK DRT İLE 
“MEMLEKET KOKUSU” DUYACAK

Uydu yayınlarında olan bir yerel kanalın, “ulusal kanal” olmayacağına da açıkça bilmek gerekir.  “Uyduya çıkmakla ulusal kanal olunmaz. Bu iş o kadar kolay, ucuz ve basit bir iş değil. Yukarıda da söyledik; uyduya çıkarak bu yerkürenin neresinde yaşıyorsa yaşasın her Denizlili’ye ulaşmak ve onlara ‘memleket havasını koklatmak’ bizim amacımız. Yani Denizlililer’in biricik televizyonu olmak, Denizli insanının birinci sırada izlediği televizyon kanalı olmak bizim amacımız. Biz diyoruz ki; ‘mesele ulusal olmakta değil, adam gibi yerel bir kanal olabilmekte asıl mesele..’ Uyduda bugün yüzlerce ve hatta binlerce ulusal, bölgesel ve yerel kanal var. Sayısız tematik kanal var. Bu kadar kanalın içinde; ‘lokal, yerel, yerinde, yerelleştirmeci ve adem-i merkeziyetçi, yayında ve Denizlili’nin yanında olan bir kanal haline gelmek kastettiğimiz. Örneğin tarihte; küçük Galya Köyü’nün sesini tüm Roma'ya duyuran Asteriks gibi olmak kastettiğimiz. Bir yerel televizyon kanalı olarak; Kanada’daki Nikferli Kilise işgalcisine, Avustralyalı ünlü pop yıldızı Delta Goodrem’in vokalisti Denizlili bayan şarkıcıya, Almanya ve Hollanda’daki Denizlili Belediye Başkan Yardımcılarına, Güney Afrika’daki döner zinciri sahibi Kızılcalı’ya, ABD’de John Lennon ödülünü alan Denizlili Yener Korkut’a sahip çıkmak bizim kastımız..” 

DRT DENİZLİ’Yİ, DENİZLİ DRT’Yİ İZLİYOR

DRT Denizli, ulusal düzeyde yayın yapan, genel kanallarla yarışabilecek teknik altyapıya sahip bir kanaldır. Tamamen digital yayın sistemleriyle yayın yapmaktadır. Yayıncılıkta bilgisayar tabanlı non-lineer, dvcam formatı kullanılmaktadır. Yayın çıkışı dijitaldir. Çekimler ve prodüksiyonlar için standartlara uygun 3 ayrı program stüdyosuna sahiptir. Yasanın öngördüğü şekilde karasal linklerle şehir merkezi nüfusunun yüzde 90’ına yayın ulaştırabilen ve “tek il kablo yayınında” da yer alan bir kanaldır. Şehir merkezindeki (Çöp Tepesi) ana vericisi 1000 Watt (1 KW) çıkış gücüne sahiptir. Link ve vericilerinin tümü Telekomünikasyon Kurulu tarafından onaylıdır. DRT Denizli; Kablolu TV’de de yer almakta ve kentte 35 bin aboneli kablo-tv platformunda yer alan ve internetten yayın yapan tek yerel kanal özelliği taşımaktadır. İnternet ortamında “drttv.com.tr” üzerinden eş zamanlı yayın yapmaktadır. Çoğu zaman; haber, etkinlik ve sıcak olayları da naklen yayınlama gücüne sahip olan, 3G ve Karasal Ling teknolojileri kullanan DRT Denizli, spor haberleri ve programları konusunda da oldukça başarılı ve iddialıdır. RTÜK’ten Uydu Yayın Lisans İznini (U-TV) almıştır. Ve TÜRKSAT uydusu üzerinden izleyicilerine daha iyi ve yaygın bir yayın hizmeti vermeyi amaçlamaktadır. 

BOZBIYIK; “DEĞİLİM”, ASLAN; 
“SONUNA KADAR ADAYIM.”

Geçtiğimiz haftalarda bu köşede “Şiir Gibi Aday” başlığı ile verdiğimiz siyasi kulis haberi, yani İşadamı Esat Bozbıyık’ın Pamukkale belediyesine başkan adayı olabileceği iddiası, CHP cenahında ilgiyle karşılandı. Haberin öznesi işadamı Esat Bozbıyık ise gördüğü ilgi ve alakadan ötürü teşekkür etti. Ancak aday olmadığını açıkladı. Şiir Otel’in sahibi işadamı Esat Bozbıyık, “Aday değilim, bu kulis haberi üzerine o kadar çok arayan oldu ki, bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım. CHP’liyim, ancak kesinlikle aday değilim” dedi.. Ve Bozbıyık’ın bu açıklaması sonrası Denizli CHP’nin ortalıkta gözüken, siyasi çalışmalar yapan, iddiasını sürdüren ve “ben adayım” diyen yine tek aday adayı kaldı. Kim mi? O da (Büyükşehir için)Avukat Kazım Arslan.. (Bu arada CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için, Kaynak Tekstil sahibi işadamı Mustafa Kaynak’ın isminin yine gündeme geldiği ve konuşulduğu iddia ediliyor)

SEÇİMLERE 1 YIL KALDI, 
ADAY İSİMLERİ ÇOĞALDI

30 Mart 2014 yerel seçimleri Denizli için ayrı bir önem taşıyor. Neden mi? Denizli tarihinde ilk kez “büyükşehir” belediye başkanını, merkezdeki 2 büyük ilçenin (300’er bin nüfuslu) belediye başkanlarını ve büyük 17 ilçenin belediye başkanlarını seçecek. Yani bu seçimde her şeyin boyutu büyük. 30 Mart Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin adaylarından biri şimdiden belli. Osman Zolan.. Bunu hepimiz biliyoruz. O zaten partisi tarafından çoktan seçildi. (O’nu ikinci kez seçim kazanmış Başkan Zeybekci seçmişti.. Ve yerine Denizli Belediye Başkanlığını emanet etmişti) Diğer partiler de büyükşehirin başkan adayı için henüz bir kıpırdanma yok. Ancak merkez ilçelerden Pamukkale Belediye Başkanlığı için bir hayli “kıpırdanma ve hareketlenme” var. Kimler mi? Önce iktidar partisinden kimler var, onları sayalım. Ardından Ana Muhalefet ve muhalefet adaylarını sayalım.
İşte CHP’nin olası (iddialara göre) Pamukkale Belediye Başkan Adayları; “Mimar Süleyman Boz, Selahattin Koçdemir, Mimar Arif Balkanay, Baro Başkanı Müjdat İlhan..”
AK Parti’de Pamukkale için geçen aday isimleri ise; (yine iddiaya göre) İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Gürlesin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert ..”
Pamukkale İlçesi Belediye Başkan adaylığı için MHP’den ise iddiaya göre Belediye Meclis Üyesi Avukat İbrahim Açıkgöz ismi geçiyor. MHP’nin Büyükşehir Başkanlığına ya eski Mimarlar Odası Başkanı İbrahim Şenel ya da il başkanı M. Fevzi Yeniçeri’nin kendisinin aday olacağı önü sürülüyor. DENTUROD Başkanı Şeref Karakan’ın ismi ise daha önce de yazdığımız gibi; “tüm partilerden olabilir” şekliyle anılmaya devam ediyor. 


Ekleme Tarihi: 18-03-2013 - 10:36

2013 © Tüm Hakları Denizli Radyo Televizyonu'a aittir.

Bilgi Toplumu Hizmetleri
Tasarım & Programlama: Haşem Web | Active Web